Serwisy Medforum

Ból neuropatyczny – rola koneksyny 43

Badanie próbki
Fot. ojoimages
Badanie próbki
28-07-2015
(0)

Podwiązanie nerwu kulszowego u myszy wywołało regulację w dół koneksyny 43, spadek ekspresji GLT-1 i wzmożenie  neurotransmisji glutaminergicznej.

Ważnym czynnikiem wpływającym na trwanie bólu neuropatycznego są zlokalizowane w obrębie rdzenia kręgowego astrocyty, w których występuje substancja nazywana koneksyną 43 lub białkiem połączenia szczelinowego alfa-1. Norimitsu Morioka i współpracownicy z Uniwersytetu w Hiroszimie przeprowadzili niedawno badania na myszach z częściowym podwiązaniem nerwu kulszowego.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Brain, Behavior, and Immunity” z 24 czerwca, po upływie 3 dni od takiego zabiegu zaobserwowano u nich nadwrażliwość na bodźce mechaniczne w tylnej łapie. Po kolejnych 4 dniach wystąpiła trwała regulacja w dół koneksyny 43 w astrocytach w lędźwiowym rogu grzbietowym. W efekcie doszło do spadku ekspresji transportera glutaminianu GLT-1 i wzmożenie  neurotransmisji glutaminergicznej. ustalenia te mogą zostać wykorzystane do opracowania nowych metod leczenia bólu neuropatycznego i innych chorób układu nerwowego.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • Brain, Behavior, and Immunity doi:10.1016/j.bbi.2015.06.015

Adres www źródła:

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/bol_plecow_kregoslupa_panthermedia_a21803261--W400H300.jpgFot. PantherstockOpioidy w terapii bólu odcinka...
Przeprowadzając analizę kowariancji wielu zmiennych stwierdzono,...