Serwisy Medforum

Immunoterapia nowotworów – minimalizacja działań niepożądanych

Badanie próbek w laboratorium
Fot. Pantherstock
Badanie próbek w laboratorium
05-10-2015
(0)

Heterodimeryczne chimeryczne receptory antygenowe przyczyniają się do powstawania limfocytów T zwalczających nowotwory przy braku szkodliwego wpływu na serce i płuca.

Zmodyfikowane komórki coraz częściej są uwzględniane w poszukiwaniach nowych metod leczenia. Aby zmniejszyć niepożądaną aktywność i ułatwić kontrolowanie tego rodzaju limfocytów grasicozależnych, Chia-Yung Wu i współpracownicy z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco poddali niedawno badaniom syntetyczne chimeryczne receptory antygenowe (CAR).

Jak podano internetowym wydaniu czasopisma „Science” z 24 września, wiązanie antygenu i sygnalizacja wewnątrzkomórkowa mogły łączyć się ze sobą jedynie w obecności odpowiedniej niewielkiej molekuły, co pozwoliło na swobodne regulowanie aktywności komórek T. W ten sposób możliwe stało się unikanie szkodliwego wpływu tego rodzaju limfocytów na serca i płuca badanych myszy. Odkrycie to może zostać wykorzystane do opracowania metod immunoterapii nowotworów charakteryzujących się mniejszym natężeniem niepożądanych skutków ubocznych.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik