Serwisy Medforum

Kobiety zakażone popularnym pasożytem częściej próbują popełnić samobójstwo

kobieta_zmęczenie_apatia
Fot. ojoimages
09-07-2012
(5)

Wyniki badań ponad 45 000 kobiet mieszkających w Danii dowiodły, iż kobiety zainfekowane pasożytem Toxoplasma gondii (T. gondii), są narażone na podwyższone ryzyko próby targnięcia się na swoje życie.

Pasożyt rozprzestrzenia się poprzez kontakt z odchodami kota, jedzenie surowego mięsa oraz nieumytych warzyw.  Infekcjapowodowana przez tego rodzaju pasożyt - toksoplazmoza - jest związana z chorobami psychicznymi, np. schizofrenią lub zmianami behawioralnymi.

Badania wykazały, że kobiety zakażone wirusem T. gondii były o jeden i pół raza bardziej narażone na próby samobójcze w porównaniu do tychkobiet, które nie były zainfekowane, a ryzyko wydaje się rosnąć z rosnącym poziomem przeciwciał.

Nie można jednoznacznie stwierdzić związku przyczynowego pomiędzy zakażeniem a próbą samobójczą. Istnieją jednak dane dowodzące współwystępowania tych dwóch czynników, co zachęca do dalszego zgłębiania tematu.

Naukowcy proponują, aby przyszłe badania koncentrowały się na molekularnych i pośrednich mechanizmach zachowań potencjalnie pośredniczących w relacji między T. gondii, czynnikami ryzyka samobójstwa i zachowaniami samobójczymi.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Anna Pyka

Źródło tekstu:

  • Archives of General Psychiatry, 2012; : 1 DOI:10.1001/archgenpsychiatry.2012.668