Serwisy Medforum

NFZ znów pod lupą UOKiK

nfz narodowy fundusz zdrowia
Fot. nfz.gov.pl
19-07-2007
(0)

Prezes UOKiK Anna Strzeżyńska wymierzyła kary o łącznej wysokości miliona złotych stronom zawartej niezgodnie z prawem umowy - Narodowemu Funduszowi Zdrowia i Przedsiębiorstwu Informatycznemu Kamsoft.

Na podstawie prowadzonego od stycznia 2005 r. postępowania antymonopolowego ustalono, że wskutek niektórych z jej zapisów podmioty te ograniczają konkurencję na rynku oprogramowania komputerowego stosowanego  przez placówki medyczne do wysyłania raportów o realizacji zawartych z Funduszem kontraktów na świadczenia lecznicze.
W ramach organizowanych szkoleń dotyczących obsługi tego  typu systemów promowano produkt firmy Kamsoft zaznaczając, jakoby miał on najlepiej wpółpracować z programem stosowanym przez Fundusz. Ponadto NFZ polecał go na swych stronach internetowych i udostępniał bezpłatną jednostanowiskową wersję. Pod wpływem takich sugestii liczne placówki rezygnowały z oprogramowania oferowanego przez inne firmy.
Ponieważ zdaniem prezes UOKiK taka umowa jest nielegalna i skutkuje działaniem monopolistycznym, nakazała ona zmianę tej praktyki i nałożyła każdej ze stron po 500 tys. zł kary. Przedsiębiorcy mogą odwołać się od tej decyzji w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Poprzednio,w marcu 2007 roku przes UOKiK zobowiązała NFZ do zaprzestania dotychczasowego zaniżania cen usług stomatologicznych. Wtedy odstąpiono od nałożenia kary finansowej.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Kurzac

Źródło tekstu:

  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Adres www źródła:

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/lekarz_komputer_panthermedia_11283719-W400H300.jpgFot. medforumRozpoczęcie rejestracji uczestników...
Szanowni Państwo,Informujemy, że od 9 czerwca istnieje możliwość...