Serwisy Medforum

Aktywna obserwacja pacjentów z rakiem prostaty

Badania krwi
Fot. ojoimages
Badania krwi
22-11-2011
(0)

Corocznym pomiarom PSA częściej podlegają pacjenci starsi, z współistniejącymi chorobami i mieszkającymi z bogatszych okolicach.

Corocznym pomiarom PSA częściej podlegają pacjenci starsi, z współistniejącymi chorobami i mieszkającymi z bogatszych okolicach. Niektórzy pacjenci po rozpoznaniu u nich raka gruczołu krokowego nie są początkowo leczeni, ale poddaje się ich aktywnej obserwacji (ang. active surveillance). Jednym z jej istotnych składników są częste pomiary antygenu specyficznego dla prostaty (ang. prostate-specific antigen, PSA).

Debra Nana Yeboa i współpracownicy z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii (USA) poddali niedawno badaniom kilka tysięcy takich chorych. Jak podano w listopadowym numerze czasopisma „Urology”, coroczne pomiary PSA okazały się być częstsze w przypadku pacjentów starszych, tych, u których występowało więcej dodatkowych schorzeń i mieszkających w okolicach z większymi średnimi dochodami. Naukowcy apelują o przeprowadzenie dalszych badań, które mogłyby określić korzyści i straty związne z aktywną obserwacją chorych na raka prostaty.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • Urology, Volume 78, Issue 5, November 2011, Pages 1107-1113

Adres www źródła:

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/0193_Image_1864-W400H300.jpgFot. medforumRak szyjki macicy – profilaktyka
W celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy...