Serwisy Medforum

Badania wskazują na nową możliwość leczenia udaru

Układ nerwowy, mózg
Fot. Panthermedia
Układ nerwowy, mózg
16-05-2012
(3)

Naukowcy z Stanford University School of Medicine przedstawili wyniki wskazujące, że związek naśladujący kluczową aktywność białka występującego w mózgu, jest w stanie zwiększyć wytwarzanie nowych komórek nerwowych w mózgach myszy, które przeszły udar. Myszy również wykazują szybsze odzyskiwanie swoich “sportowych” umiejętności.

Wyniki są obiecujące, ponieważ wskazują, że związek działa w późniejszej fazie regeneracji komórek mózgu, a nie zaraz po jego uszkodzeniu. Jest to znaczące, ponieważ znane środki lecznicze nie pomagają w regeneracji komórek uszkodzonych w trakcie udaru. Ponadto muszą być zastosowane bezpośrednio po wystąpieniu udaru, co nie zawsze jest możliwe.

W trakcie badań, naukowcy skupili się na związku o nazwie LM22A-4. Ta mała cząsteczka stymuluje własne komórki macierzyste mózgu do tworzenia nowych neuronów i dlatego może osiągnąć wiele tych samych efektów, co przeszczep komórek macierzystych, co jest bardziej skomplikowaną procedurą.

Myszy otrzymujące LM22A-4 odzyskały “sportową” sprawność znacznie szybciej, niż te, którym związku nie podawano. Ponadto analiza wykazała dwa razy więcej nowych komórek nerwowych w uszkodzonych obszarach mózgu,na sześć i 10 tygodni po wypadku.

(3)

Autor/autorzy opracowania:

  • Anna Pyka

Źródło tekstu:

  • Stroke, April 24 2012 DOI:10.1161/STROKEAHA.111.641878

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/MAR06799_kobieta_probowka_krew_badanie_laboratorium_fiolka_maseczka_ojoimages_-W400H300.jpgFot. ojoimagesAnemia może zwiększać ryzyko śmierci...
Osoby z niedokrwistością nie mają wystarczającej ilości zdrowych...