Serwisy Medforum

Ludzie chorujacy na autyzm posiadają większą zdolność do przetwarzania informacji

mezczyzna_ojciec_dziewczynka_corka
Fot. ojoimages
24-03-2012
(5)

Według wyników najnowszych badań osoby z autyzmem mają większą niż normalnie zdolność do przetwarzania informacji, nawet z szybkich prezentacji i są w stanie lepiej wykrywać informacje określone jako"krytyczne".

Osoby z autyzmem wykazują zwiększoną zdolność do skupienia uwagi na określonych zadań, jednak mogą być bardziej wrażliwe na rozpraszające efekty nieistotnych bodźców, takich jak migające światła i dźwięki, które mogą być łatwo ignorowane przez ludzi bez zaburzeń. To połączenie zdolności do skupienia i podatność na rozrywkę może być spowodowane przez wyższą niż normalnie zdolność do przetwarzania informacji.

Wyniki sugerują, że autyzm nie wiąże się deficytem uwagi ale raczej z przewagą przetwarzania informacji. W trakcie zadań na spostrzegawczość osoby z autyzmem radziły sobie nawet gdy mnożono podawane informacje. W tym czasie osoby zdrowe nie potrafiły wykonać wszystkich zadań.

Odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego ludzie ze spektrum autyzmu, takich jak syndrom Aspergera, dominują w niektórych dziedzinach, takich jak IT, co może wymagać intensywnej koncentracji i zdolności do przetwarzania wielu informacji z ekranu komputera.

Wyniki te mogą ułatwić lekarzom i rodzinom pomoc osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w wykorzystaniu swoich atutów, wykorzystując wzrost zdolności percepcyjnych, np. w procesie planowania kariery.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Anna Pyka

Źródło tekstu:

  • Journal of Abnormal Psychology, 2012; DOI: 10.1037/a0027670

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/mon017041_kobieta_zakupy_owoce_zdrowie_ojoimages_cr-W400H300.jpgFot. ojoimagesJedzenie owoców cytrusowych zmniejsza...
Kobiety, które jadły duże ilości takich owoców,...