Serwisy Medforum

Pęcherz nadreaktywny leczony tamsulozyną

pe0069005_mezczyzna_szury_pojemnik_ojoimages_cr
Fot. ojoimages
22-11-2011
(0)

Tamsulozyna obniża częstotliwość oddawania moczu u szczurów z pęcherzem nadreaktywnym.

Za jedną z przyczyn nadmiernej wrażliwości pęcherza moczowego na stopień jego napełnienia uważa się zmniejszenie przepływu krwi przez ten narząd. Hiroko Okutsu z Laboratoriów Badawczych Farmakologii Stosowanej w japońskim mieście Tsukuba i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania na znieczulonych szczurach laboratoryjnych.

Zgodnie z publikacją w grudniowym numerze czasopisma „The Journal of Urology” wstrzykiwanie 2 mililitrów roztworu soli fizjologicznej na 2 godziny okazało się powodować zmniejszenie przepływu krwi przez pęcherz moczowy. Jego opróżnienie powodowało jedynie częściową poprawę krążenia w tym narządzie.

Wskutek takiego postępowania dochodziło do zwiększenia częstotliwości oddawania moczu przez badane zwierzęta i spadek przeciętnej objętości pęcherza bezpośrednio po tym akcie. Po tygodniu podawania leku o nazwie tamsulozyna nastąpił wzrost przepływu krwi przez omawiany narząd po jego opróżnieniu. W efekcie spadła częstość oddawania moczu i wzrosła objętość pęcherza bezpośrednio po tej czynności fizjologicznej.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • The Journal of Urology, Volume 186, Issue 6, December 2011, Pages 2470-2477

Adres www źródła:

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/kobieta_usmiech_wiosna_trawa_panthermedia_b5783024-W400H300.jpgFot. medforumZakażenia wirusem HCV u młodych...
Zakażenie wirusem HCV u kobiety ciężarnej jest dużym zagrożeniem...