Serwisy Medforum

Rak piersi u mężczyzn – jakie skutki uboczne wywołuje tamoksyfen?

Młody mężczyzna
Fot. ojoimages
Młody mężczyzna
19-11-2011
(5)

Przybieranie na wadze i zaburzenia przebiegu reakcji seksualnych najczęstszymi problemami, które u mężczyzn wywołuje tamoksyfen.

Na raka piersi chorują nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Choć ta choroba rzadko występuje u panów, w wielu krajach liczba jego przypadków wzrasta. Sharon Giordano i współpracownicy z Uniwersytetu Teksasu w Houston (USA) przeanalizowali niedawno danego medyczne odnoszące się do ponad stu przypadków raka piersi u mężczyzn leczących się w Centrum Nowotworów Złośliwych im. Doktora Andersona przy tej uczelni.

Zgodnie z publikacją w internetowym numerze czasopisma „Annals of Oncology” z 15 listopada spośród kilkudziesięciu pacjentów przyjmujących blokujący działanie receptora estrogenu lek o nazwie tamoksyfen do ujawnienia się skutków ubocznych doszło u 53 procent z nich. U 22% nastąpiło przybranie na wadze, również u 22% - obniżenie popędu i inne zaburzenia przebiegu reakcji seksualnych. 20,3% pacjentów zaprzestało przyjmowania tamoskyfenu z powodu następujących skutków ubocznych: kurczów nóg, obniżenia sprawności umysłowej, problemów z oczami, bólów kości i zaburzeń krzepliwości krwi.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • Annals of Oncology (2011), doi: 10.1093/annonc/mdr459

Adres www źródła:

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/1805408_kobieta_sofa_poduszka_ojoimages_cr-W400H300.jpgFot. ojoimagesRak jajnika – profilaktyka
Ryzyko zachorowania na raka jajnika może zostać zmniejszone...