Serwisy Medforum

Wpływ kokainy na mózg nastolatka

Narkotyki, używki
Fot. ojoimages
Narkotyki, używki
25-02-2012
(0)

Naukowcy z Yale University odkryli, że mózg młodej osoby, przy pierwszym kontakcie z kokainą, uruchamia silną reakcje obronną, aby zminimalizować działanie narkotyku.

Dwa najnowsze badania przeprowadzone przez tę grupę badaczy, dotyczyły identyfikacji kluczowych genów, które regulują tę odpowiedź. Wyniki pokazują, że zakłócenie tej reakcji u myszy, znacznie zwiększa czułość ich mózgu na działanie kokainy.

Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego wzrost ryzyka nadużywania narkotyków i uzależnienia następuje, gdy rozpoczyna się zażywanie kokainy w okresie dorastania.

Wyniki pokazały, że podatność na kokainę jest znacznie wyższa w okresie dojrzewania, ponieważ mózg przechodzi gwałtowne zmiany. W fazie wzrostu następuje przekształcenie połączen nerwowych, w ich bardziej stabilne i udoskonalane formy, charakterystyczne dla osób dorosłych.

Wcześniejsze rezultaty wykazały, że kształt neuronów i ich połączeń synaptycznych ulega zmianie, gdy są one narażone na działanie kokainy w okresie dojrzewania.

Myszy, u których wyciszono reakcje mózgu na działanie narkotyku, potrzebowały trzy razy mniejszej dawki, aby nastąpiły zmiany w ich zachowaniu.

Dzięki tym odkryciom można wyjaśnić, dlaczego niektórzy tak szybko uzależniają się od kokainy, podczas gdy innym udaje się tego uniknąć.

Wyniki zostały opublikowane 14 i 21 lutego 2012 roku w Journal of Neuroscience.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Anna Pyka

Źródło tekstu:

  • Journal of Neuroscience, 2012; 32 (7): 2314 DOI:10.1523/JNEUROSCI.2730-11.2012

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/11ddl1972rf_matka_dziecko_kobieta_ojoimages_cr-W400H300.jpgFot. ojoimagesPowstaje test ułatwiający wykrycie...
Badacze pracują nad skonstruowaniem narzędzia diagnostycznego za...