Serwisy Medforum

Znieczulenie ogólne we wczesnym dzieciństwie może być związane z rozwojem ADHD

Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
11-02-2012
(5)

Dzieci, które mają więcej niż jedną operację w znieczuleniu ogólnym przed ukończeniem drugiego roku życia, mogą być narażone na większe ryzyko rozwoju zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) - sugerują nowe badania.

Szacuje się, że jedno na dziesięć dzieci choruje na ADHD. Badania sugerują, że zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe odgrywają rolę w powstawaniu zaburzeń rozwoju neurologicznego.


Nowe badania nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego między chirurgicznym znieczuleniem i ADHD, wskazują jedynie na ich współwystępowanie.

Związek może polegać również na tym,że dzieci z ADHD są bardziej narażone na uszkodzenia, ponieważ częściej zdarzają się im wypadki. Są bardziej podatne na złamania kości lub urazy głowy, które mogą wymagać operacji.

W chwili obecnej, nie należy wprowadzać żadnych zaleceń w oparciu o badania, co należy zrobić w przypadku konieczności operacji. Jeżeli jest ona konieczna, powinna zostać wykonana.

Badacze wskazują na konieczność rozwinięcia i dokładniejszego zbadania tego obszaru.
(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Anna Pyka

Źródło tekstu:

  • health.com

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/12220064_dziewczynka_katar_przeziebienie_choroba_alergia_ojoimages_-W400H300.jpgFot. ojoimagesChoroby wieku dziecięcego zwiększają...
Zgodnie z wynikami badań, 29 procent dzieci, u których...