Serwisy Medforum

Jedzenie chleba może szkodzić zdrowiu

Kanapka
Fot. medforum
Kanapka
12-07-2010
(0)

Zbilansowane posiłki to podstawa w diecie każdego z nas. W piramidzie zdrowego żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia główną grupą produktów zalecanych do codziennego spożycia są wyroby zbożowe, pełnoziarniste, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Dla chorych na celiakię zbilansowana dieta znaczy jednak zupełnie coś innego niż dla ludzi zdrowych.

 

 

Objawy choroby

U niemowląt można zauważyć pierwsze objawy po 4-6 tygodniach od wprowadzenia do diety produktów mącznych. Jeśli dziecko jest nadpobudliwe lub apatyczne, często choruje, ma przewlekłe biegunki, wymiotuje, nie chce jeść, ma wzdęcia i nie przybiera na wadze koniecznie trzeba je przebadać. U dzieci w wieku szkolnym i młodzieży może wystąpić postać ubogoobjawowa celiakii. Nie pojawiają się w niej klasyczne dolegliwości, za to występują mniej oczywiste objawy spowodowane niedożywieniem. U dzieci i nastolatków konsekwencjami choroby są: niedorozwój szkliwa zębowego, próchnica, zapalenie kącików ust, języka, opryszczkowe zapalenie skóry, nieprawidłowe wypróżnianie, osteopenia i osteoporoza, anemia, opóźnione dojrzewanie, trudności w nauce, zaburzenia zachowania (ADHD), zaburzenia neurologiczne, bóle mięśni i stawów. U niemowląt, dzieci i młodzieży należy zwrócić uwagę na wyniki rutynowych badań. Jeśli dziecko ma bogatą w składniki odżywcze i mineralne dietę, a mimo to wyniki wykazują niedobory żelaza, kwasu foliowego, witamin A, D, E, K oraz niskie stężenie białka - warto przebadać dziecko w kierunku celiakii.

Badania laboratoryjne

Aby wykluczyć lub potwierdzić celiakię należy zgłosić się do odpowiedniej placówki i wykonać badanie w klasach IgA i IgG na obecność przeciwciał: przeciw endomysium (EMA), przeciw transglutaminazie tkankowej (anty- tTG) oraz przeciw analogowi gliadyny (anty- GAF 3X). Wynik negatywny oznacza, że badany na pewno nie jest chory na celiakię. Wynik pozytywny natomiast należy potwierdzić wykonując biopsję jelita. Jeśli badanie pobranej tkanki potwierdzi celiakię, chory musi przejść na dietę całkowicie bezglutenową. Wyłączenie z diety produktów zbożowych oraz innych pokarmów zawierających gluten jest jedyną skuteczną terapią. Należy pamiętać, że stosowanie diety bezglutenowej przed wykonaniem pełnej diagnostyki zaburza wynik badania i uniemożliwia postawienie rozpoznania.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Euroimmun Polska Sp. z o. o.

Źródło tekstu:

  • treść: Euroimmun Polska Sp. z o. o., zdjęcia: medforum

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/pe0058403_kobieta_lyzka_pigulki_tabletki_uzaleznienie_ojoimages_-W400H300.jpgFot. ojoimagesDieta bogata w kwasy omega-3 a depresja
Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte m.in. w tłustych rybach (np....