Serwisy Medforum

Padaczka – dlaczego operacje nie pomagają?

Operacja
Fot. Pantherstock
Operacja
09-02-2016
(0)

W czasie napadu padaczki występują niepowtarzalne i zmienne w czasie wzorce połączeń między różnymi częściami mózgu.

Pomimo że ogniska napadów padaczkowych uchodzą za naturalne miejsca interwencji neurochirurgicznej, taki rodzaj leczenia pozostaje mało skuteczny. Ankit N. Khambhati z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii (USA) i współpracownicy opracowali niedawno nową technikę badania dynamiki takich ataków.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „PLOS Computational Biology” z 17 grudnia, obserwowali oni niepowtarzalne wzorce połączeń między różnymi częściami mózgu wskazujące na istnienie centrów zsynchronizowanej i niezsynchronizowanej aktywności. W czasie trwania napadu zmiany w rozmieszczeniu tych ośrodków wzmacniają i zacieśniają synchroniczną łączność, co może przyczyniać się do jego zakończenia. Wyniki uzyskane przez autorów omawianego artykułu mogą zostać wykorzystane do skuteczniejszego leczenia padaczki za pomocą wszczepiania urządzeń.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • PLOS Computational Biology, DOI: 10.1371/journal.pcbi.1004608

Adres www źródła:

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/1775614_dziewczynka_ksiazka_odpoczynek_nauka_szkola_ojoimages_-W400H300.jpgFot. OjoimagesDzieci z autyzmem nie patrzą na twarz...
Zjawisko to szczególnie nasila się, gdy przedmiot myśli...