Serwisy Medforum

Herbata bez tajemnic

Herbata
Fot. medforum
Herbata
(5)

Herbata jest wiecznie zieloną rośliną kilku odmian jednego gatunku - herbaty chińskiej (Camellia sinensis), dawniej zaliczano je do rodzaju Thea. Ma skórzaste liście, małe, białe lub różowe wonne kwiaty i niewielkie brązowe, zdrewniałe owoce.

Rodzaje herbat i ich właściwości

HERBATA CZARNA – najbardziej popularna – otrzymywana jest w wyniku czterech procesów: zebrane zielone liście są przez kilka godzin suszone w celu więdnięcia, następnie mechanicznie zwijane (skręcane), poddane fermentacji w celu wywołania reakcji chemicznych katalizowanych przez enzymy, które nadają czarnej herbacie charakterystyczny smak, oraz ostatecznego suszenia. Najprawdopodobniej czarna herbata powstała przypadkowo, w wyniku zamoknięcia (powodującego fermentację) ładunku zielonej herbaty, podczas transportu drogą morską do Anglii.

Najbardziej znane odmiany czarnej herbaty to:

Assam - uprawiana w Indiach – nazwa jej pochodzi od nazwy prowincji. Herbata o pięknej intensywnie mahoniowej barwie, mocnym garbniku, i pełnym smaku. 

Yunnan – najlepsza chińska herbata – przyjemnie aromatyczna, zawiera srebrzyste pączki liściowe, które nadają jej naparowi charakterystyczny aromat i smak.

Darjeeling - nazwa dla wszystkich gatunków z prowincji Darjeeling - najlepsza z indyjskich herbat o pięknej mahoniowej barwie, delikatnym garbniku, aromatyczna

Ceylon - herbaty produkowane w Sri Lance, na wysokogórskich plantacjach. Jest to aromatyczny, lekki napar z delikatnym garbnikiem o głębokiej mahoniowej barwie.

Czarne herbaty zalewamy świeżo przegotowanym wrzątkiem przez 3 do 5 minut. Po tym czasie zaczynają się uwalniać garbniki (tanina), które neutralizują pobudzające działanie teiny i teofiliny, smak herbaty staje się cierpki, a na powierzchni powstaje nieestetyczny nalot osadzający się na ściankach naczyń. Im drobniejsza herbata, tym czas parzenia krótszy. Dlatego najlepiej smakuje herbata zaparzona tuż przed podaniem.

Napar herbaciany to orzeźwiający i lekko pobudzający napój, który pity z umiarem usuwa uczucie zmęczenia, ból głowy, pobudza i aktywizuje do pracy umysłowej, przede wszystkim dzięki temu, iż rozszerza naczynia krwionośne mózgu, powodując jego lepsze ukrwienie i dotlenienie, poza tym zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i żółciowych.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Redakcja Medforum