Serwisy Medforum

Szkolenie:Atopowe zapalenie skóry, objawem IgE niezależnej alergii pokarmowej u 14. miesięcznej dziewczynki

  • Liczba pytań:5
  • opublikowano:29-03-2016
  • ostatnia aktualizacja:26-01-2021

Dziewczynka z ciąży I o przebiegu prawidłowym z porodu o czasie siłami natury z masą urodzeniową 3250g. urodziła się w stanie ogólnym dobrym oceniona na 10p. w skali Apgar.

Wywiad rodzinny był obciążony astmą oskrzelową u dziadka ze strony ojca, u matki częste wysypki skórne – nie była diagnozowana alergologicznie.

U dziecka w 6 miesiącu życia pojawiły się pierwsze zmiany skórne o charakterze wyprysku atopowego na twarzy i na nóżkach. Lekarz rodzinny zlecił wówczas maść hydrokortizonową z dobrym efektem ale po odstawieniu maści zmiany skórne powracały. W 14 miesiącu życia dziewczynka została przyjęta do Kliniki Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii z powodu nasilonych zmian skórnych z nasilonym swędzeniem, które zaburzały normalne funkcjonowanie dziecka i wzbudzały niepokój rodziców.

Przy przyjęciu na całym ciele stwierdzono suchą, łuszczącą się skórę, liczne zmiany rumieniowo – grudkowe i grudkowo – wysiękowe, szczególnie nasilone na wyprostnych częściach kończyn i tułowia, liczne przeczosy (fot. 1, fot. 2).

W skali Scorad ciężkość zmian skórnych oceniono na 77 punktów.

Fot. 1.Fot. 2.

W badaniach laboratoryjnych stwierdzono: niedokrwistość (Hb 11,9 g/dl), nadpłytkowość (457 x 103/μl), podwyższone stężenie białka C – reaktywnego (17,46 mg/l), stężenie IgE swoistych dla wybranych alergenów (mleko – klasa 0, soja – klasa 0, ryba – klasa 0, gluten – klasa 0, marchew – klasa 0, jajo – klasa 0/I, jabłko – klasa 0 oraz roztocza kurzu domowego – klasa 0), w badaniu mikrobiologicznym ze zmian skórnych wyhodowano Staphylococcus aureus.

Do leczenia włączono:

  1. leczenie miejscowe: maść cholesterolowa na skórę całego ciała, maść cholesterolowa z hydrokortyzonem na zmiany skórne, maść z antybiotykiem na najbardziej nasilone, sączące zmiany oraz kąpiele w emolientach,

  2. doustne leki przeciwhistaminowe (cetyryzyna, hydroksyzyna) – ze względu na znacznie nasilony świąd powodujący niepokój i zaburzający sen,

  3. dieta bezmleczna – silny hydrolizat białek serwatkowyc.

Po 3 dobach leczenia nastąpiła poprawa stanu skóry (zmniejszenie suchości, rumienia, obrzęku i wysięku) oraz złagodzenie świądu, wg skali SCORAD ciężkość oceniono na 61 punktów (fot. 3, fot. 4), dziewczynka przesypiała noce, a w ciągu dnia była spokojniejsza, zdecydowano o odstawieniu leków przeciw histaminowych oraz maści z drokortizonu. 

Fot. 3.Fot. 4.

Po 6. Dobach stan skóry poprawił się na tyle (26p. w skali Scorad), że możliwe było założenie testów płatkowych z wybranymi pokarmami spożywanymi przez dziecko. 

Lp.

Alergen

Odczyt po 72 godzinach

1.

mleko krowie

++

2.

Bebilon pepti

-

3.

mąka ryżowa

-

4.

mąka pszenna

++

5.

soja

-

6.

kontrola

-

7.

kurczak

-

8.

ryba

-

9.

mąka owsiana

+

10.

kontrola

-

W 9 dobie hospitalizacji dziecko w stanie ogólnym dobrym wypisano do domu z zaleceniem dalszej opieki w Przyklinicznej Poradni Alergologicznej (fot. 5, fot. 6). Matce zalecono stosowanie u dziecka diety bezmlecznej (hydrolizat białek serwatkowych) oraz wyeliminowanie mąki pszennej, pielęgnację skóry (nawilżanie i natłuszczanie).

Fot. 5.Fot. 6.

 

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!