Serwisy Medforum

Szkolenie:Alergia na białka mleka krowiego, czy tylko na jego frakcję?

  • Liczba pytań:5
  • opublikowano:29-03-2016
  • ostatnia aktualizacja:12-03-2021

Dziewczynka 11/12 z ciąży i z porodu o czasie urodziła się siłami natury z masą ciała 3400g. oceniona została w skali Apgar na 10p., nie była hospitalizowana.
Wywiad rodzinny obciążony jest alergią powietrznopochodną u ojca i matki oraz astmą oskrzelową u dziadka.
W 4 miesiącu życia pojawiły się pierwsze zmiany skórne o charakterze wyprysku atopowego. Dziecko było karmione do 8 miesiąca życia pokarmem matczynym (od 4 miesiąca życia dziewczynki jej matka stosowała dietę bezmleczną).
Od 8 miesiąca życia zdecydowano z powodu braku poprawy oraz po otrzymaniu wyników sIgE – mleko III klasa, żółtko jaja II klasa, białko jaja III klasa na włączenie do diety dziecka silnego hydrolizatu kazeiny. Pomimo diety bezmlecznej oraz eliminacyjnej bez jajka obserwowano nasilenie zmian skórnych.
Dziecko skierowano do kliniki, gdzie przy przyjęciu stwierdzono suchą skórę na całym ciele, zmiany rumieniowo – grudkowe o charakterze atopowego zapalenia skóry zlokalizowane na rękach głównie w okolicy nadgarstków i nóżkach, przeczosy na kończynach górnych. Wg skali Scorad ocenione na 67 punktów ( fot. 1, 2, 3).

W badaniach laboratoryjnych: leukocytoza (WBC 14,32 103/μl), eozynofilia (7,9%), obniżone stężenie IgA (0,12 g/l), podwyższona aktywność AST (82 U/l), stę-żenie IgE swoistych dla wybranych alergenów (mleko – klasa IV, soja – klasa III, żółt-ko jaja – klasa 0, białko jaja – klasa 0, naskórek psa – klasa II).
Włączono następujące postępowanie terapeutyczne:
leczenie miejscowe: maść cholesterolowa na skórę całego ciała, maść cholesterolowa z hy-drokortyzonem na zmiany skórne, kąpiele w emolientach,
doustny lek przeciwhistaminowy (Ketotifen) – dziecko ambulatoryjnie także przyjmowało ten lek od kliku tygodni, ze względu na znacznie nasilony świąd powodujący niepokój i zaburza-jący sen oraz  dietę bezmleczną – mieszanka elementarna.


Po 3. dobach takiego postępowania stan skóry poprawił się na tyle (30 punktów w skali SCORAD), że w stanie ogólnym dobrym dziecko wypisano do domu w 5 dobie hospitalizacji z zaleceniem dalszej opieki w Przyklinicznej Poradni Alergologicznej, matce zalecono stosowanie u dziecka diety elementarnej  oraz wyeliminowanie soi, pielęgnację skóry (nawilżanie i natłuszczanie).


W dniu wypisu ocena skóry w skali Scorad 20p.
Wypisano z zaleceniem stosowania do decyzji lekarza alergologa diety opartej na diecie elementarnej oraz z wyłączeniem soi.

Omówienie

U przedstawionej pacjentki mieliśmy do czynienia prawdopodobnie z alergią na białka mleka krowiego – kazeinę, dlatego nie obserwowano poprawy po silnym hydrolizacie kazeiny. W takiej sytuacji można podać silny hydrolizat białek serwatkowych (ale nie wykonano sIgE ani przeciwko kazeinie ani przeciwko ά, ß laktoglobulinie) lub bezpieczniej preparat elementarny, co u przedstawionej pacjentki dało pozytywny efekt. Dziewczynka jest nadal pod opieką alergologiczną i nie ma nawrotu zmian skórnych.

 

 

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!