Serwisy Medforum

Szkolenie:Czy tylko mleko uczula?

  • Liczba pytań:5
  • opublikowano:29-03-2016
  • ostatnia aktualizacja:14-01-2021

Dziewczynka 9. miesięczna, dziecko młodych zdrowych rodziców z ciąży II, urodziła się o czasie z masą 3250g., oceniona w skali Apgar 10 pkt., która do ukończenia 6. miesiąca życia była karmiona wyłącznie piersią. Matka była na diecie bezmlecznej   i bezjajecznej ponieważ starsza córka obecnie 4 – latka chorowała w niemowlęctwie na atopowe zapalenie skóry (alergia na białka mleka krowiego).

 

W 7. miesiącu życia mama zdecydowała się przejść na karmienie sztuczne oparte o mleko modyfikowane. U dziewczynki po kilku dniach pojawiły się zmiany grudkowo – wysiękowe na twarzy i rączkach, skóra całego ciała stała się sucha, które matka łączyła ze zmianą mleka.
Lekarz rejonowy rozpoznał atopowe zapalenie skóry i zlecił silny hydrolizat białek serwatkowych + posiłki uzupełniające. Nie uzyskano poprawy a wręcz stan skóry pogorszył się dlatego konsultujący lekarz alergolog zmienił mieszankę mlekozastępczą na silny hydrolizat kazeinowy. Matka sama zgłosiła się do Kliniki w 9. miesiącu życia dziecka z powodu znacznie nasilonych zmian obejmujących twarz, szyję oraz kończyny górne i dolne, szczególnie w zgięciach łokciowych i podkolanowych (fot. 1, 2).

 

Fot. 1

 

Fot. 2

 

W Klinice zlecono: mieszankę elementarną bez posiłków uzupełniających z dużą poprawą, pielęgnację skóry – maść cholesterolowa z hydrokortyzonem na zmiany bardziej nasilone oraz Kitofifen.
 

 

W badaniach dodatkowych stwierdzono:

Wyniki badań alergologicznych sIgE – panel pokarmowy

 

Atopowe testy płatkowe: mleko 0, marchew +++, ryż 0, białko jaja ++, żółtko jaja 0, mąka pszenna 0, soja 0, kontrola 0 (fot. 3).

 

Fot. 3

 

Na podstawie przebiegu klinicznego rozpoznano nadwrażliwość IgE niezależną na marchew i białko jaja, zastosowano dietę eliminacyjną.
W dniu wypisu po 7 dniach hospitalizacji skóra czysta bez zmian zapalnych.
Zlecono dietę opartą na mleku modyfikowanym z wyłączeniem marchwi i białka jaja.
Kontrola po 2 tygodniach:
dziewczynka spokojna, chętnie pije mleko modyfikowane, skóra jest czysta bez zmian zapalnych, rozwój psychoruchowy prawidłowy.

 

Omówienie:
Alergia pokarmowa często występuje u niemowląt i małych dzieci. Najczęściej jest to alergia na białka mleka krowiego szczególnie w grupie młodszych dzieci. Mamy dwa mechanizmy immunologiczne alergii pokarmowej: IgE zależna, IgE niezależna ale też może być postać mieszana.
U przedstawionej pacjentki podejrzewano alergię na białka mleka krowiego i leczono mieszankami mlekozastępczymi – silnym hydrolizatem białek serwatkowych i kazeiny oraz mieszanką elementarną.
Na podstawie wyniku sIgE oraz testów płatkowych wykluczono nadwrażliwość na mleko krowie.
Okazało się, że podczas wprowadzania posiłków uzupełniających (m. innymi marchew, jajo kurze) ujawniły się zmiany skórne o typie AZS, czego matka nie skojarzyła.
Reasumując, w rozważaniu różnicowo – rozpoznawczym alergii pokarmowej z manifestacją atopowego zapalenia skóry należy brać pod uwagę uczulenie na inne pokarmy a nie tylko na mleko krowie.

 

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!