Serwisy Medforum

Szkolenie:Alergia na pietruszkę u niemowlęcia karmionego piersią

  • Liczba pytań:5
  • opublikowano:29-03-2016
  • ostatnia aktualizacja:20-03-2021

Niemowlę płci męskiej, młodych zdrowych rodziców, z ciąży pierwszej o prawidłowym przebiegu, urodzone o czasie, siłami natury, z masą 3765g., ocenione w skali Apgar na 10 pkt.

Dziecko karmione piersią, rozwijało się prawidłowo – masa ciała 50 centyl, długość ciała 90 – 97 centyl, obwód głowy 97 centyl.

Wywiad rodzinny: bez znaczenia.

Wywiad chorobowy:

Od 2 tygodni przed przyjęciem do kliniki dziecko w wieku 5 tygodni niespokojne, dolegliwości o charakterze kolkowym, stopniowo pojawiły się i nasilały zmiany skóry o charakterze azs. Zdaniem rodziców dziecko w ostatnim okresie miało słabszy apetyt.

Matka po konsultacjach z Poradnią Laktacyjną wprowadziła dietę bezmleczną, bezjajeczną nie obserwując poprawy u dziecka. Celem uzupełnienia swojej diety w mikroelementy i witaminy spożywała zwiększone ilości pietruszki (około ½ dużego pęczka pietruszki dziennie).

Z powodu pogorszenia się stanu skóry u niemowlęcia zostali skierowani do kliniki.

Przy przyjęciu stan ogólny niemowlęcia był dobry, ale na skórze obecne były rozsiane zmiany grudkowe drobne z niewielkim rumieniem, szczególnie nasilone na twarzy, karku i brzuchu. Zmiany skórne oceniono na 33 punkty w skali SCORAD.

W badaniach dodatkowych z nieprawidłowości stwierdzono eozynofilię krwi obwodowej. W badaniach alergologicznych na podstawie oznaczenia sIgE na mleko krowie, białko i żółtko jaja kurzego i marchew uzyskano wyniki prawidłowe. W testach płatkowych z alergenami natywnymi: mleko krowie, białko i żółtko jaja, mąka pszenna oraz z uwzględnieniem diety matki, kurczak, marchew jajko, banan, pietruszka, po 72 godzinach stwierdzono silnie dodatnią reakcję na pietruszkę.

U matki z diety wyłączono pietruszkę, na skórę stosowano maść cholesterolową. Już po dobie złagodzeniu uległy zmiany skórne, a po kolejnych dwóch dobach stan skóry w skali SCORAD oceniono na 10 punktów.

Dziecko wypisano do dalszego prowadzenia w warunkach ambulatoryjnych, z zaleceniem eliminacji tylko pietruszki z diety matki karmiącej, pielęgnację skóry oraz podawanie simeticonu i trimebutyny.

Po tygodniu pobytu w domu rodzice poinformowali, że stan dziecka nie budzi ich zastrzeżeń, od wypisu przybyło 500g., dolegliwości kolkowe znacznie łagodniejsze, skóra sucha ale bez zmian zapalnych. Dziecko było nadal karmione piersią.

Po kolejnych dwóch tygodniach nawrót zmian zapalnych skóry oraz silnej kolki niemowlęcej – po uzupełnieniu wykładu okazało się matka nieświadomie spożyła pietruszkę w zupie (niezamierzona próba prowokacji).

Na tej podstawie rozpoznano IgE – niezależną alergię na pietruszkę.

 

Omówienie

Karmienie piersią jest, co nie ulega żadnej wątpliwości najlepszym, najbardziej optymalnym sposobem żywienia i mimo to, że mleko matczyne ma wartości chroniące przed alergią trzeba o tym pamiętać, że nie chroni w pełni niemowląt przed alergią pokarmową, dlatego, że mleko matki zawiera alergeny pokarmowe, które ona spożywa. U dzieci karmionych piersią możliwa jest również manifestacja kliniczna alergii od azs po alergiczne zapalenie jelit.

Wartość predykcyjna badań alergologicznych mających określić mechanizm reakcji nadwrażliwości na pokarmy ma ograniczoną wartość. Uważa się zatem, że sIgE wynik negatywny wskazuje z dużym prawdopodobieństwem na brak mechanizmu IgE zależnej nadwrażliwości pokarmowej. Pamiętajmy, że aby rozpoznać alergię na dany pokarm należy wykonać próbę eliminacji i prowokacji (wynik dodatni sIgE dowodzi jedynie o uczuleniu a nie o alergii). Z kolei wartość testów płatkowych jest dyskutowana z powodu braku standaryzacji tej metody i tutaj również żeby rozpoznać alergię należy wykonać próbę eliminacji i prowokacji.

Częstym alergenem pokarmowym w mleku matczynym są białka mleka krowiego (około 50%) dlatego po jego wyłączeniu z diety matki karmiącej u części dzieci objawy ustępują, ale nie zawsze, gdyż objawy chorobowe mogą powodować inne niż białka mleka krowiego alergeny pokarmowe.

Co z tego wynika?, to że w każdym przypadku należy poszukiwać także innych poza mlekiem krowim przyczyn objawów u pacjenta. Częstymi pokarmami, które mogą powodować nawet ciężkie objawy kliniczne mogą być jajo kurze, czekolada, soja, ryż, dodatki do żywności a nie białka mleka krowiego. Jest to ważne, ponieważ jeśli u dziecka karmionego mlekiem matczynym występują określone objawy kliniczne to zazwyczaj na wstępie zaleca się matce dietę bezmleczną.

W niektórych przypadkach matki z rodzin obciążonych alergią podczas laktacji stosują dietę eliminacyjną w przekonaniu o profilaktycznym działaniu takiej diety. Profilaktyczna dieta eliminacyjna matki karmiącej nie jest czynnikiem skutecznie zapobiegającym rozwojowi alergii na pokarmy i nie jest zalecana. Niepotrzebna niezbilansowana dieta eliminacyjna matki karmiącej może być związana z niedoborami u jej dziecka, a więc ostatecznie może szkodzić dziecku.

W przypadku przedstawionego dziecka dieta eliminacyjna matki – bezmleczna, bezjajeczna nie uchroniła dziecka przed alergią, zatem była niepotrzebne stosowana, bo to nie mleko czy jajko było przyczyną alergii pokarmowej u dziecka a pietruszka.

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!