Serwisy Medforum

Szkolenie:Kolka

  • Liczba pytań:3
  • opublikowano:24-04-2018
  • ostatnia aktualizacja:12-01-2021

Rodzice zgłosili się do lekarza z 6 tygodniowym dzieckiem zaniepokojeni zmianą zachowania niemowlęcia. Dziecko z ciąży I, urodzone w 39 tygodniu ciąży siłami natury z masą ciała urodzeniową 3850 g, do chwili obecnej zdrowe, szczepione wg kalendarza (BCG i I dawka WZW B), od urodzenia karmione mieszanką modyfikowaną przeznaczoną dla dzieci do 6 miesiąca życia. Przez pierwsze 4 tygodnie dziecko karmione 7 razy na dobę, zjadało po 100 ml na posiłek, sporadycznie ulewało, stolec 2 razy na dobę o prawidłowej konsystencji, pogodne, sporadycznie płaczące, w nocy przesypiało 5 godzin. Od około 2 tygodni występują okresy nasilonego płaczu, rozdrażnienia głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych, trwające czasami ponad 2 godziny.

Początkowo rodzice uważali, że dziecko jest głodne i podawali dodatkowe posiłki mleczne, ale takie postępowanie sprawiało, że dziecko po chwilowym uspokojeniu zaczynało grymasić i płakać intensywniej. Przez ostatnie 3 doby niepokój dziecka był bardzo nasilony, trwał nieprzerwanie przez 5-6 godzin, głównie w nocy. Brak odpoczynku wpływał frustrująco na rodziców. Po zbadaniu dziecka lekarz poinformował rodziców, że w badaniu przedmiotowym niemowlęcia nie stwierdził nieprawidłowości, obwód głowy, klatki piersiowej i masa ciała z prawidłowymi przyrostami, rozwój psychoruchowy odpowiedni do wieku, dziecko w czasie badania pogodne. Po przeanalizowaniu wywiadu uzyskanego od rodziców poinformował ich, że zgłaszane objawy wskazują na częste zaburzenie przewodu pokarmowego, występujące nawet u ok. 40% dzieci z nasileniem objawów w wieku 4-6 tygodni życia i ustępowaniem zwykle do ukończenia 3-4 miesiąca życia.

Dziecko nie wymaga wykonywania badań diagnostycznych ani leczenia, występujące objawy nie są również wynikiem zaniedbań pielęgnacyjnych ze strony opiekunów. Lekarz uspokoił rodziców, zaproponował organizację opieki nad dzieckiem w oparciu o wsparcie całej rodziny oraz włączenie mieszanki modyfikowanej przeznaczonej dla dzieci z kolką, która poprzez dobrany skład kwasów tłuszczowych, prebiotyków, zhydrolizowane białko oraz obniżony poziom laktozy, łagodzi dolegliwości trawienne, takie jak kolki i zaparcia u niemowląt. Zalecił także karmienie 6 razy na dobę po 120-130 ml na każdy posiłek oraz kontrolę w POZ za 2 tygodnie. Na kontrolnej wizycie rodzice oświadczyli, że rozdrażnienie i płacz u dziecka występują rzadziej i trwają krócej.

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!