Serwisy Medforum

Szkolenie:Niedokrwistość

  • Liczba pytań:3
  • opublikowano:24-04-2018
  • ostatnia aktualizacja:21-02-2021

Niemowlę 10 miesięczne z ciąży III, urodzone w 38 tygodniu ciąży, z masą ciała urodzeniową 3190 g, rozwiązanie ciąży przez cięcie cesarskie z powodów matczynych (stan po zabiegu operacyjnym kręgosłupa), przebieg okresu okołoporodowego bez powikłań. Matka w czasie ciąży miała niedokrwistość. Dziecko karmione nadal pokarmem matki, niechętnie zjada pokarmy uzupełniające, które matka wprowadziła do diety dziecka w 7 miesiącu życia. Przez pierwszych 6 miesięcy życia dobre przyrosty masy ciała, prawidłowy rozwój, dziecko pogodne, żywotne, w ciągu ostatniego miesiąca przybrało na masie 100 g, nie wymiotuje, stolce początkowo po każdym karmieniu, od 2 miesięcy co drugi dzień, skąpe, twarde.

Do chwili obecnej jeden raz infekcja przeziębieniowa. Do żłobka nie uczęszcza. Matka zgłosiła się do lekarza na kontrolny pomiar masy ciała dziecka. W badaniu przedmiotowym dziecka lekarz stwierdził bladość skóry, spojówek powiekowych i śluzówek jamy ustnej, zapalenie lewego kącika ust, przyrost masy ciała 150 g w ciągu ostatniego miesiąca. Z pogłębionego wywiadu od matki uzyskał informację o sposobie żywienia niemowlęcia, którego głównym pokarmem było nadal mleko matki, pokarmy uzupełniające w postaci zupy jarzynowej, jaja, mięsa dziecko spożywało w małych ilościach. Lekarz zlecił wykonanie morfologii, retikulocytozy i stężenie ferrytyny w surowicy krwi potwierdzając wstępne podejrzenie niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Matka została poinformowana o zasadach żywienia dziecka w 1 roku życia, konieczności wprowadzania pokarmów uzupełniających nie wcześniej niż po 17 tygodniu życia, ale nie później niż po ukończeniu 26 tygodnia życia, ponieważ wyłączne karmienie piersią dziecka w drugim półroczu życia nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na energię, składniki odżywcze i mikroelementy, w tym szczególnie na żelazo. Oprócz modyfikacji diety niemowlęcia lekarz zlecił suplementację żelazem, wykonanie kontrolnej morfologii i ponowną wizytę za 10 dni, w czasie której okazało się, że dziecko coraz chętniej zjada pokarmy uzupełniające, przybrało na masie ciała 120 g, a stężenie hemoglobiny osiągnęło zadowalający wzrost 1,5 g/dl. Zalecono kontynuację postępowania i kontrolę za miesiąc.

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!