Serwisy Medforum

Szkolenie:Kolka u siedmiotygodniowej dziewczynki

  • Liczba pytań:3
  • opublikowano:24-07-2018
  • ostatnia aktualizacja:29-01-2021

Dziewczynka 7 tygodniowa z ciąży I,  urodzona siłami natury w 39 tygodniu ciąży, masa ciała urodzeniowa 3680 g, oceniona na 10 punktów w skali Apgar. Matka w ciąży nie chorowała, przebieg okresu okołoporodowego prawidłowy, żółtaczka fizjologiczna z bilirubiną 9,5 mg/dl w czwartej dobie. W wywiadzie rodzinnym bez chorób przewlekłych, bez rodzinnego obciążenia atopią. Dziecko karmione mlekiem matki, zjadało dobrze, stolce papkowate w ilości 3-4 razy na dobę, sporadycznie ulewało, nie wymiotowało, spokojne. Przyrost masy ciała, w odniesieniu do urodzeniowej, 1000 g w ciągu 4 tygodni, średnio 33 g/dobę. Od 5 tygodnia życia gorsze łaknienie, dziecko demonstruje nasilone i przedłużające się do około 4 godzin epizody płaczu o różnych porach doby, powtarzających się codziennie, jest rozdrażnione, grymaszące, zaczyna łapczywie jeść i nagle z krzykiem przerywa jedzenie.

W szóstym tygodniu życia pojawił się wodnisty katar, sapka, bez gorączki. Rodzice udali się na konsultację do laryngologa, który nie stwierdził cech zapalenia ucha środkowego, zlecił podawanie wody morskiej do nosa. Rodzice, podejrzewając kolkę, stosowali probiotyk, herbatkę z kopru włoskiego, preparat simetikon, masaż brzuszka z ciepłymi okładami, nie obserwując poprawy. Za namową kuzynki matka odstawiła dziecko od piersi i włączyła mieszankę modyfikowaną z częściowo hydrolizowanym białkiem, ale ta interwencja nie przyniosła poprawy stanu dziecka.  Przez ostatnie dwa tygodnie dziecko przybrało na masie tylko 100 g, stolec oddawało co 5-7 dni, zaparty, bez śladu krwi, nasiliły się ulewania, dołączyły wymioty, wzdęcie brzucha.

Matka zauważyła, że nasilenie niepokoju i płaczu występuje przed oddaniem przez dziecko moczu. Rodzice zgłosili się z tym problemem do lekarza w POZ, który po zebraniu dokładnego wywiadu i dokładnym zbadaniu niemowlęcia stwierdził brak prawidłowego stanu odżywienia, wzdęty brzuszek, cechy stanu zapalnego krocza, bladość skóry, drażliwość dziecka,  temperaturę ciała w granicach stanu podgorączkowego. Zlecił wykonanie w trybie pilnym badanie ogólne moczu i skierował dziecko do szpitala.

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!