Serwisy Medforum

Szkolenie:Niedobór witaminy D u 20-miesięcznej dziewczynki

  • Liczba pytań:4
  • opublikowano:23-10-2018
  • ostatnia aktualizacja:03-01-2021

Dziewczynka 20-miesięczna z C I, P I, urodzona w 40. tygodniu ciąży z masą ciała urodzeniową 3620 g, oceniona na 10 punktów Apgar, przebieg okresu okołoporodowego bez powikłań. Karmiona piersią przez 3 tygodnie, następnie mlekiem krowim z własnego gospodarstwa. Od 6. miesiąca życia nawracające infekcje układu oddechowego, od 3. miesiąca życia zmiany skórne o cechach atopowego zapalenia skóry o miernym nasileniu, okresowo wymioty, luźniejsze stolce kilka razy ze śladem krwi. Przyrosty masy ciała do 6. miesiąca życia zadowalające, później gorsze łaknienie, przyrosty masy ciała poniżej zalecanych, w ostatnich 2 miesiącach ubytek masy ciała 200 g.

Pierwsze ząbki w wieku 11 miesięcy (siekacze środkowe dolne), opóźniony rozwój czynności motorycznych (siadanie w 8. miesiącu życia, stawanie w 15. miesiącu życia, chodzenie w 18. miesiącu z pomocą). Dziewczynka wypowiada pojedyncze słowa. Często poci się zdaniem matki obficie. Pokarmy uzupełniające wprowadzone w 17. miesiącu życia, powoli rozszerzane, ale dziecko poza mlekiem i przetworami mlecznymi niechętnie zjada inne produkty.

Witaminę D matka podawała niesystematycznie, na słońcu dziecko przebywało, ale zawsze chronione wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Z powodu opóźnionego rozwoju dziecka matka zgłosiła się do lekarza, który stwierdził w badaniu przedmiotowym masę ciała i wzrost dziecka na poziomie 10. centyla, bladość skóry, asymetryczną czaszkę z wydatnymi guzami czołowymi, niezarośnięte jeszcze ciemiączko przednie, obecność tylko 4 zębów mlecznych, osłabienie siły mięśniowej, opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Po zebraniu dokładnego wywiadu od matki lekarz zlecił oznaczenie stężenia witaminy D w surowicy krwi, poziomu wapnia, fosforu i fosfatazy alkalicznej. Obraz kliniczny w zestawieniu z wynikami badań potwierdził hipowitaminozę D.

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis EdukacjaMedyczna.pl jest miejscem TYLKO dla LEKARZY.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis EdukacjaMedyczna.pl dla lekarzy to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!