
Podawanie aminoglikozydów myszom z ciężkim zapaleniem spowodowało utratę słuchu i obumierania komórek czuciowych w ślimaku.
Aminoglikozydy skutecznie zwalczają groźne zakażenia bakteryjne, ale mogą uszkadzać komórki rzęskowe ślimaka i powodować trwała utratę słuchu. Ja-Won Koo i współpracownicy z Uniwersytetu Zdrowia i Nauki Oregonu w Portland (USA) poddali niedawno badaniom myszy, z których część była zdrowa, a pozostałe miały układowy stan zapalny typowy dla infekcji leczonych wyżej wymienionym rodzajem antybiotyków.
Jak podano w wydaniu czasopisma „Science Translational Medicine” z 29 lipca, gryzonie należące do drugiej z tych kategorii okazały się charakteryzować zwiększonym wychwytem aminoglikozydów i ekspresją markerów zapalnych w obrębie ślimaka. W efekcie chore myszy dużo częściej traciły słuch i komórki czuciowe w tej części ucha wewnętrznego. Rezultaty te mogą zostać wykorzystane do zoptymalizowania wyborów dokonywanych przez lekarzy zajmujących się pacjentami z ciężkimi zakażeniami i zmotywować badaczy do poszukiwania substancji chroniących słuch takich chorych.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Science Translational Medicine: Vol. 7, Issue 298, pp. 298ra118