
Hospitalizacje są częstsze u dzieci i nastolatków z astmą, wymiotami, wysoką gorączką, zaciąganiem przeponą i międzyżebrzami oraz sapaniem.
Do powodów przepisywania przez lekarzy ogólnych antybiotyków w słano uzasadnionych przypadkach należy odczuwanie ryzyka konieczności hospitalizacji dzieci z zakażeniami dróg oddechowych. Alastair D. Hay z Uniwersytetu w Bristolu (Wielka Brytania) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilku tysięcy pacjentów w wieku od 3 miesięcy do 16 lat z takimi infekcjami i ostrym kaszlem.
Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „The Lancet” z 1 września, do szpitala przyjęto 95 procent z nich. Hospitalizacje były częstsze w przypadku dzieci młodszych niż 2 lata, z aktualną astmą, chorych nie dłużej niż 3 dni, wymiotujących w ciągu poprzednich 24 godzin, z wysoką gorączką, zaciąganiem przeponą i międzyżebrzami oraz sapaniem. Ustalenia te mogą się przyczynić do ograniczenia nadprzepisywalności antybiotyków w odniesieniu do małych pacjentów z bardzo niskim ryzykiem konieczności przyjęcia do szpitala w przyszłości.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- The Lancet, DOI: http://dx.doi.org/10.1016/S2213-2600(16)30223-5