
Naukowcy apelują o przeprowadzenie badań mogących doprowadzić do stworzenia opartych na dowodach wskazówek odnośnie podawania antybiotyków noworodkom.
Od pewnego czasu pojawiały się odniesienia, że podawanie antybiotyków dzieciom wpływ na ryzyko występowania różnych chorób w wieku dorosłym. Pajau Vangay z Uniwersytetu Minnesoty w Minneapolis (USA) i współpracownicy dokonali niedawno syntezy dostępnych danych odnośnie konsekwencji stosowania tej kategorii leków i będących jej wynikiem zaburzeń w liczebności drobnoustrojów w jelitach noworodków czyli tzw. dysbiozy.
Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Cell Host & Microbe” z 13 maja apelują oni o przeprowadzenie dalszych badań uwzględniających utratę najważniejszych taksonów, zróżnicowania, zmian metabolizmu i zakwity patogenów. Podkreślają oni również potrzebę ustalenia dużej i różnorodnej kohorty bazowej jako środka do ustalenia prawidłowego mikrobiomu jelit noworodków. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie opartych na dowodach rekomendacji odnośnie antybiotykoterapii u najmłodszych pacjentów.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Cell Host & Microbe, Volume 17, Issue 5, p553–564