
Okresy najczęstszych przeziębień są głównym czynnikiem wpływającym na częstość hospitalizacji dzieci z powodu zaostrzeń astmy.
Jak dotąd brakowało danych pozwalających na udowodnienie związku pomiędzy sezonowymi zaostrzeniami astmy a przeziębieniem. Rosalind M. Eggo z Uniwersytetu Teksasu w Austin (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkadziesiąt tysięcy pacjentów w różnym wieku hospitalizowanych z powodu pierwszej z tych chorób.
Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” z 8 lutego w przypadku dzieci czynnikiem najsilniej wpływającym na prawdopodobieństwo przyjęcia do szpitala z powodu astmy było dzienne rozpowszechnienie wirusów (ang. daily viral prevalence) wywołujących przeziębienie. Zamykanie szkół zmniejszyło tempo przenoszenia tych patogenów.
Pomiędzy kolejnymi zakażeniami występowały przejściowe okresy odporności nieswoistej. Obecność pyłu i ozonu w powietrzu nie miała wpływu na częstość hospitalizacji. Poszczególne części roku szkolnego były silnie skorelowane ze zmianami liczby przypadków przeziębienia wywołując fale zaostrzeń astmy w okresach powrotu dzieci do szkoły.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Proceedings of the National Academy of Sciences, doi: 10.1073/pnas.1518677113