
Współwystępowanie negatywnych stanów emocjonalnych i bólu głowy zwiększa ryzyko uporczywej formy tego ostatniego objawu.
Stan wiedzy odnośnie czynników wpływających na prawdopodobieństwo nawracających bólów głowy u dzieci i młodzieży pozostawał jak dotąd niezadowalający. Anna Huguet z Uniwersytetu Dalhousie w Halifax (Kanada) i współpracownicy przeprowadzili niedawno przegląd systematyczny obejmujący 23 artykuły i dotyczący 19 kohort.
Jak podano w sierpniowym wydaniu czasopisma „The Journal of Pain”, nawracające i uporczywe bóle głowy okazały się być częstsze w przypadku kobiet. Stwierdzono również, że nieprzyjemne przeżycia u dzieci ujawniające się poprzez lęk, depresję lub zaburzenia psychiczne nie wpływają na prawdopodobieństwo omawianego objawu neurologicznego.
Z drugiej strony współwystępowanie negatywnych stanów emocjonalnych i bólów głowy wiąże się z częstszym występowaniem uporczywej formy tego ostatniego rodzaju dolegliwości. Członkowie grupy Huguet sygnalizują potrzebę przeprowadzania dalszych badań dotyczących tej tematyki.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- The Journal of Pain, August 2016Volume 17, Issue 8, Pages 855–873.e8