
Test o nazwie VirScan równie skutecznie wykrywa immunoglobuliny przeciwwirusowe, jak klasyczne badania surowicy dla pojedynczych wirusów.
Zakażenia wirusowe są niekiedy przyczyną trwałych zmian w funkcjonowaniu układu odpornościowego przyczyniających się do występowania cukrzycy insulinozależnej, nieswoistych zapaleń jelit i astmy. George J. Xu z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom skutki użycia charakteryzującej się wysoką wydajnością metody wykrywania i analizowania przeciwciał przeciwwirusowych nosząca nazwę VirScan. Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Science” w 5 czerwca, objęły one kilkaset ludzi mieszkających na 4 kontynentach, u których stwierdzono skutki kontaktu z ponad tysiącem szczepów wirusowych należących do 206 gatunków.
VirScan okazał się charakteryzować podobną wydajnością w wykrywaniu znanych zakażeń i rozróżnianiem ekspozycji na spokrewnione ze sobą wirusy, jak klasyczne testy surowicy dla pojedynczych patogenów. U różnych ludzi stwierdzono wyraźne podobieństwa w odpowiedziach przeciwciał. Wyniki otrzymane przez grupę Xu przyczyniły się do zwiększenia dokładności omawianego narzędzia diagnostycznego i mogą zostać wykorzystane do odkrycia nieznanych dotąd czynników wpływających za zdrowotność, do badań nad chorobami wirusowymi obejmujących duże grupy pacjentów oraz do wykrywania immunoglobulin z chorobami autoimmunizacyjnymi.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Science: Vol. 348 no. 6239