
Wczesne podanie inhibitorów neuraminidazy zmniejsza umieralność i ryzyko konieczności zastosowania wspomaganej wentylacji u pacjentów z grypowym zapaleniem płuc.
Zagadnienie wpływu inhibitorów neuraminidazy na przebieg zapalenia płuc związanego z grypą pozostawało jak dotąd słabo przebadane. Stella G. Muthuri z Uniwersytetu w Nottingham (Wielka Brytania) i współpracownicy poddali niedawno metaanalizie dane pochodzące od kilkudziesięciu pacjentów hospitalizowanych z powodu laboratoryjnie potwierdzonego zakażenia wirusem A(H1N1)pdm09 lub klinicznego rozpoznania pandemicznej formy tej choroby.
Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Influenza and Other Respiratory Viruses” z 1 lutego, u prawie co trzeciego z nich stwierdzono zapalenie płuc związane z grypą. U 16 procent badania radiograficzne wykluczyły stan zapalny tego narządu. Nie stwierdzono znaczącej korelacji pomiędzy wczesnym podaniem inhibitorów neuraminidazy a grypowym zapaleniem płuc. Takie leczenie (w przeciwieństwie do jego wczesnego rozpoczęcia) nie miało wpływu na umieralność tej grupy pacjentów ani na prawdopodobieństwo konieczności zastosowania wspomaganej wentylacji.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Influenza and Other Respiratory Viruses, DOI: 10.1111/irv.12363