Serwisy Medforum

Migrena a funkcjonalne neuroobrazowanie

Ból głowy
Fot. PantherMedia
Ból głowy
04-10-2016
(0)

Rozwój technik neuroobrazowania może spowodować lepsze poznanie podłoża patofizjologicznego migreny.

W badaniach naukowych nad migreną i innymi formami bólu głowy ważną rolę ogrywa funkcjonalne neuroobrazowanie. Laura H. Schulze i Arne May z Uniwersyteckiego Centrum Eppendorf w Hamburgu dokonały niedawno przeglądu literatury dotyczących tej tematyki.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Headache: The Journal of Head and Face Pain” z 22 września od pewnego czasu pojawiały się doniesienia, że w trakcie różnych etapów cyklu migrenowego niektóre części ośrodkowego układu nerwowego, w tym pień mózgu, okresowo zmieniają wzorce swojej aktywności.

W przyszłości dojdzie prawdopodobnie do rozwoju następujących kierunków neuroobrazowania migreny: obrazowania funkcjonalnego zoptymalizowanego pod kątem badań wyżej wymienionej części mózgowia, podłużnych podejść do śledzenia zmian biologicznych oraz do zoptymalizowanego funkcjonalnego rezonansu magnetycznego w staniu spoczynku. Schulze i May sygnalizuję potrzebę poszukiwań nowych podejść, które mogą się przyczynić do lepszego poznania podłoża patofizjologicznego omawianego rodzaju bólu głowy.

(0)

Autor/autorzy opracowania:

  • Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • Headache: The Journal of Head and Face Pain, DOI: 10.1111/head.12944

Adres www źródła: