Serwisy Medforum

Ostre zapalenie ucha środkowego – brak skuteczności kampanii edukacyjnej

Ucho
Fot. Panthermedia
Ucho
30-06-2014
(5)

Kampania edukacyjna na pediatrycznym oddziale ratunkowym nie spowodowała istotnych zmian w zakresie prawidłowego stosowania antybiotyków.

Sposób leczenia ostrego zapalenia ucha środkowego wpływa na powstawanie szczepów bakterii opornych na antybiotyki. Jimmy Célind, Liv Södermark i Ola Hjalmarson z Uniwersytetu w Goteborgu (Szwecja) przeanalizowali niedawno wyniki kampanii informacyjnej przeprowadzonej na zatłoczonym pediatrycznym oddziale ratunkowym szpitala uniwersyteckiego.

Jak podano w lipcowym wydaniu czasopisma „International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology”, wskazówki odnośnie dawkowania antybiotyków były przestrzegane w 70 procentach, a w zakresie długości okresu stosowania tych leków – w 90 procentach. Kampania informacyjna nie spowodowała istotnych zmian tych parametrów, co może być skutkiem istnienia innych barier niż brak wiedzy młodych pacjentów lub ich rodziców.

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • Dr Piotr Malik

Źródło tekstu:

  • International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology, Volume 78, Issue 7, Pages 1128–1132

Adres www źródła:

Polecamy

https://static2.medforum.pl/cache/logos/dziecko_przytula_misia_panthermedia_8977194--W400H300.jpgFot. PantherstockNiedożywienie dziecka powoduje...
Większość pediatrów obserwuje w praktyce, że nawracające...