
Ludzie, u których pierwszy napad wystąpił w dzieciństwie, obciążeni są ryzykiem udaru mózgu i zaburzeń funkcji poznawczych po 45 roku życia.
Zagadnienie wpływu rozpoczynającej się w dzieciństwie padaczki na różne aspekty późniejszego życia pozostawało jak dotąd słabo przebadane. Matti Sillanpää ze Szpitala Uniwersyteckiego w Turku (Finlandia) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kohortowym kilkuset ludzi z tym zaburzeniem neurologicznym i prawie sto osób stanowiących grupę kontrolną.
Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Epilepsia” z 4 października, prawie dwie trzecie spośród pacjentów z padaczką, którzy przeżyli do ukończenia 45 lat, było w stanie terminalnej dziesięcioletniej remisji. Dotyczyło to szczególnie tych z nich, którzy mieli idiopatyczną lub kryptogenną postać omawianej choroby. Nieprawidłowe znaki neurologiczne znacznie częściej występowały u ludzi z padaczką bez powikłań niż u przedstawicieli grupy kontrolnej.
Wyniki obrazowania rezonansu magnetycznego z polem o indukcji 3 tesli, a zwłaszcza te, które wskazują na chorobę naczyń mózgowych, były skorelowanie z omawianym zaburzeniem neurologicznym. Sugeruje to, że pacjenci z padaczką mogą być obciążeni podwyższonym ryzykiem udaru mózgu i upośledzenia funkcji poznawczych w zaawansowanym wieku.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Epilepsia, DOI: 10.1111/epi.13187