Serwisy Medforum

Program Schizofrenia – otwórzcie drzwi

Schizofrenia
Fot. Panthermedia
Schizofrenia
29-07-2002
(5)

Schizophrenia Open the Doors został zainicjowany i jest prowadzony przez Światowe Towarzystwo Psychiatryczne (WPA) od 1996r. Obecnie wiele państw jest aktywnie włączonych w jego działania.

Jest programem obejmującym cały świat, został zainicjowany i prowadzony jest przez Światowe Towarzystwo Psychiatryczne (WPA) od 1996r. Obecnie wiele państw jest aktywnie włączonych w program; Kanada, Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Brazylia, Maroko, a także Polska i Słowacja.

Głównym celem programu jest walka z piętnem i dyskryminacją osób cierpiących na schizofrenię. Ta walka toczy się głównie poprzez dostarczanie ludziom wiedzy na temat schizofrenii, jej leczenia i rehabilitacji, a także poprzez tworzenie dla osób po kryzysie psychicznym warunków do tego aby mogli godnie żyć i funkcjonować w środowisku.

Najważniejsze jest aby zapamiętać:

  • schizofrenia nie jest chorobą dziedziczną,
  • schizofrenię można leczyć,
  • chory na schizofrenię nie zagraża ludziom bardziej niż ktokolwiek inny.

Chcemy dotrzeć do pacjentów i ich rodzin, do lekarzy, psychologów i pracowników pomocy społecznej, a także do księży, polityków, dziennikarzy. Poprzez nich chcielibyśmy się podzielić wiedzą i doświadczeniem na temat nie tylko samej choroby ale też stworzenia możliwości twórczego życia dla osób, które kiedyś chorowały.

My wszyscy, zdrowi i chorzy chcemy tego samego dla nas samych:

  • zrozumienia i akceptacji – środowiska przyjaciół, znajomych, sąsiadów,
  • godnych warunków życia – mieszkania,
  • aktywności i możliwości zarobku – pracy.

Krajowy Koordynator programu: dr.med Andrzej Cechnicki
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej
Kraków, pl. Sikorskiego 2/8, tel: 422 56 74

15 Wrzesień 2002 - Dzień Solidarności z osobami chorymi na schizofrenię

W tym dniu w całej Polsce będą się odbywać różne wydarzenia i akcje, które mają zwrócić uwagę na problemy osób cierpiących z powodu schizofrenii.
Obecnie, kiedy leki skutecznie pomagają w przezwyciężeniu najtrudniejszych objawów choroby, większość osób chorych psychicznie wraca do swojego domu, sąsiadów, na uczelnię lub do pracy. Jednakże wielu z nich ze względu na przebytą chorobę nie może znaleźć zatrudnienia odpowiedniego dla siebie, a krąg znajomych i przyjaciół się zmniejsza.
Dzień 15 września ma zwrócić uwagę ludzi w Polsce na problematykę schizofrenii poprzez głównie wydarzenia artystyczne takie jak wystaw prac plastycznych, przedstawienia teatralne, koncerty, ale też wspólną rozmowę i zabawę.

Przyłączcie się do nas!

(5)

Autor/autorzy opracowania:

  • dr.med Andrzej Cechnicki