
Skala „Związane z Bólem Poglądy i Stanowiska odnośnie Snu” cechuje się rzetelnością, wewnętrzną spójnością i stabilnością czasową.
Zagadnienie wpływu niezmiennych poglądów pacjentów odnośnie oddziaływań snu i bólu nie było jak dotąd przebadane. Esther F. Afolalu z Uniwersytetu Warwick w Coventry (Wielka Brytania) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkuset ludzi z przewlekłymi dolegliwościami.
Jak podano we wrześniowym numerze czasopisma „Journal of Clinical Sleep Medicine”, dziesięciopunktowa skala o nazwie Związane z Bólem Poglądy i Stanowiska odnośnie Snu (ang. Pain-Related Beliefs and Attitudes about Sleep – PBAS) okazała się być rzetelna oraz cechować się wewnętrzną spójnością i stabilnością czasową.
Całkowite wyniki uzyskane za jej pomocą w dużym stopniu odpowiadały rezultatom otrzymanym dzięki Wskaźnikowi Ciężkości Bezsenności (ISI), Dysfunkcyjne Poglądy i Stanowiska wobec Snu (DBAS) oraz Kwestionariusza „Lęki i Zaabsorbowania na temat Snu” (APSQ). Ważną częścią doświadczeń pacjentów z przewlekłym bólem wydają się być wyobrażenia odnośnie snu związanego z ich dolegliwościami.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- Journal of Clinical Sleep Medicine, doi: 10.5664/jcsm.6130