
Najnowsze badania rzucają światło na oddziaływania pomiędzy ludzką odwrotną transkryptazą telomerazy, białkami MHC klasy II i komórkami dendrytycznymi.
Do bardziej obiecujących celów terapeutycznych mogących znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów należy telomeraza. Jeanne Galaine z Instytutu Narodowego Zdrowia i Badań Medycznych w Besançon (Francja) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania na klonach komórek CD4 T swoistych dla uniwersalnego peptydu nowotworowego (ang. universal cancer peptide – UCP).
Jak podano w wydaniu czasopisma „The Journal of Immunology” z 1 września, przetwarzanie i prezentacja ludzkiej odwrotnej transkryptazy telomerazy (ang. human telomerase reverse transcriptase – hTERT) na cząsteczkach MHC-II okazało się mieć związek ze szlakami zarówno endolizosomowymi, jak i cytozolicznymi. Oddziaływanie hTERT z powierzchniowymi proteoglikanami siarczanu heparanu było niezbędne do endocytozy hTERT przez komórki dendrytyczne. Te i inne odkrycia dokonane przez zespół Galaine mogą znaleźć zastosowanie w poszukiwaniach nowych metod leczenia nowotworów z wykorzystaniem immunomodulacji.
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- The Journal of Immunology vol. 197 no. 5 1597-1608