
Niestabilność nastroju jest częsta u ludzi z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi, zaburzeniami osobowości i schizofrenią.
Zmienność nastrojów pozostawała jak dotąd słabo przebadanym zjawiskiem. Rashmi Patel z King's College w Londynie i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkadziesiąt tysięcy zdrowych ludzi z zaburzeniami psychotycznymi, afektywnymi lub osobowości.
Zgodnie z publikacją w majowym wydaniu czasopisma „BMJ Open” niestabilność nastroju najczęściej występowała u pacjentów z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi, zaburzeniami osobowości i schizofrenią. Cecha ta była skorelowana z dłuższymi, częstszymi i nierzadko przymusowymi hospitalizacjami oraz z większym prawdopodobieństwem zaordynowania leków przeciwpsychotycznych i stabilizatorów nastroju. Badacze apelują o uwzględnianie możliwości występowania niestabilności emocjonalnej u pacjentów bez diagnozy zaburzeń nastroju.
- Tagi:
- psychiatria,
- zaburzenia afektywne dwubiegunowe,
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia osobowości,
- schizofrenia
Autor/autorzy opracowania:
- Piotr Malik
Źródło tekstu:
- BMJ Open 2015;5:e007504